واحدهای تولیدی کوچک اهمیت‌ فوق العاده‌ای در صنعت‌ و اقتصاد ممالک‌ مختلف دنیا داشته و دارد،اغـلب‌ کـشورهای‌ دنیا،برنامه‌ریزی‌های‌ مـدونی برای‌ حمایت‌های‌ همه‌ جانبه‌ از این صنایع را‌ دنبال نـموده و بـعنوان‌ محور تـوسعه،کلیه ارگـانها،سازمانها، وزارتخانه‌ها،کارخانه‌های بـزرگ صـنعتی، مراکز علمی و تحقیقاتی و مراکز مشاوره‌ای و اطلاعاتی،حمایتهای‌ لازم‌ را از آنان نموده و می‌نمایند که‌ ثمره‌ آن‌ کشورهای‌ توسعه‌ یافته و صنعتی اروپا‌ و برخی کشورهای آسیایی است.

در اغلب این کشورها،واحدهای تولیدی‌ کوچک به عنوان پایه‌های اصـلی رشد و توسعه‌ و دستیابی‌ به‌ صنایع‌ مدرن بوده است.

براساس آمار و اطلاعات موجود‌ در‌ کشور ما‌ بیش‌ از‌ 65%واحدهای‌ صنعتی کشور را در مجموع،صنایع کارگاهی و کوچک تشکیل‌ می‌دهند که با این گستردگی و اشتغال‌زایی تنها 52%ارزش افزوده صنف و 03%ارزش‌ تولیدات صنعتی بـه ایـن صنایع تعلق دارد.

بخشی از صنایع‌ تولیدی کوچک در قالب‌ شرکتهای تعاونی ماشین ساز و فلزتراش در سطح کشور تحت پوشش وزارت محترم‌ تعاون فعالیت داشته و خلاقیت‌های آنها منجر به تغییر فیزیکی مواد اولیه صنعتی شده و در اشکال مختلف‌ تـبدیل‌ بـه انواع ماشین‌آلات‌ مولد و قطعات صنعتی و هزاران نوع تولید متنوع در ابعاد مختلف مصارف جامعه گردیده‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) و منحصرا این مصنوعات بطور مستقیم و یا غیرمستقیم در اخـتیار‌ مـصرف‌کننده‌ داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.این واحـدها بـدلیل‌ انعطاف‌پذیری و استفاده از تکنولوژی ساده‌ نقش بسزایی در تولید،اشتغال‌زایی،صادرات، ارزش افزوده و در یک کلام توسعه اقتصادی‌ کشور دارد.

این صنف‌ قادر‌ است در تسریع آهنگ‌ رشد اقتصادی‌ و صنعتی کشور و نجات از صادرات تک محصولی مهمترین نـقش در بـخش صنعت را بعد از صنایع ریـخته‌گری ایـفا نموده و با توجه به تنوع تولیدات صنعتی‌ خود در‌ همه ابعاد موردنیاز جامعه‌ بطور‌ مستقل، موتور محرکه صنایع بزرگ بخصوص صنایع‌ خودروسازی نیز باشد و ازاین‌رو می‌توان این‌ صنف را ما در صنایع کشور نامید.

شرکت تعاونی ماشین‌ساز و فلزتراش‌ تهران در حـال حـاضر 9782 عضو دارد و در مجموع‌ در‌ سطح تهران بزرگ این صنف‌ دارای 3349 واحد تولیدی دارای پروانه

دائم و کارت شناسایی موقت از اتحادیه‌ ماشین‌ساز و فلزتراش تهران می‌باشند که تعداد 8335 واحد آن فعال می‌باشد با احتساب‌ تعاونیهای همگن در‌ سایر‌ استانها و شهرستانها، این صنف بالغ بـر بـیست و پنج هـزار واحد تولیدی،صنعتی و خدماتی فنی را در سطح‌ کشور دربر می‌گیرد‌ که در رشته‌های شغلی‌ ماشین‌سازان،قطعه‌سازان،پرسکاران، قالبسازان،پمپ‌سازان،میل‌لنگ تراشان و خدمات فنی یا تعمیرکاران فعالیت داشته‌ و بـه‌ تولید‌ انواع ماشین‌آلات و قطعات صنعتی، انواع قالب،انواع قطعات پرسی،انواع‌ ماشین‌آلات مواد غذایی،دارویی،راه و ساختمان،کشاورزی،لوازم خـانگی،لوازم‌ بهداشتی و سـاختمان و هـزاران نوع ‌‌تولید‌ دیگر به انجام خدمت اشتغال دارند.

بخشی از تولیدات صنف ماشین‌ساز و فلزتراش تهران به شرح‌ ذیل‌ می‌باشد:

*انواع پرسهای ضربه‌ای،هیدرولیک، کشش،پلاستیک،بادی،ملامین،باکالیت، اکستروژن،اکسترودر،انجکشن،دایکاست، آلومینیوم،کفش،نایلون،نایلکس،منگنه و شـیلنگ سازی.

*انواع ‌ ‌ارهـ‌های:آهن بر،خشکه‌بر، پروفیل‌بر،آلومینیوم‌بر و اره‌آتشی و اره‌آب‌ صابون و اره‌لنگ.

*انواع ماشین‌آلات برش،قیچی، گیوتین،خم‌کن،تراش،صفحه تراش،دریل، سمباده،فرز‌ حدیده و پرداخت.

*انواع ماشین‌آلات حلبی سازی،بلور سازی،صابون‌سازی،چرم‌سازی،رنگ‌ سازی،اگزوزسازی،پروفیل‌سازی،زرگری، چاپ،کارتن‌سازی و خطوط کامل کـاغذ و مـقوا،کشاروزی،خاک‌گیر و خـشک‌کن‌ شستشوی‌ قالی،لاستیک ماشین،جک‌های‌ (به تصویر صفحه‌ مراجعه‌ شود) هیدرولیکی و کشاورزی،فارسی انواع قوطی، انواع قیرپاش،خشک‌کن،دیگ‌بخار،انواع‌ جوش،انواع جرثقیل،گردبر مخلوط کن، میگسر رنگ،انواع کـمپرسورباد،انواع‌ مشعل،انواع نورد،مفتول صاف کن،پرکن‌ مایعات،آسیاب پلاستیک،آسیاب چکشی، فیلتر و وان آبکاری انواع پمپ چاه،انواع‌ قطعات پرسی،لو لا و یراق،انواع قالب‌های‌ پلاستیک،سمبه و مـاتریس و تولید‌ انواع‌ قطعات و لوازم ماشین‌آلات سـبک و سنگین.

*ماشین‌آلات مـوادغذایی شامل بالابر گندم،خمیرهمزن،آسیاب‌آرد،حلواسازی، لول‌کن،خمیررشته‌بری،ماکارونی، مخلوطکن،دان‌مرغ،میگسر مرغداری،چای‌ خشک‌کن،قنادی و نان‌فانتزی،میگسر قنادی، بوجاری،بسته‌بندی و پوست‌گیر.

*لوازم خانگی شامل:چرخ‌گوشت،آب‌ میوه‌گیری،لباسشویی،خشک‌شویی‌ سانتریفوژ،تربانتین شویی،پرس‌اتو، اجاق‌گاز،آب‌گرمکن،فرگاز،دیگ‌بخار، وسایل گازسوز پیک‌نیک و انواع‌ظروف‌ بهداشتی ساختمان.

*ماشین‌آلات راه و ساختمان شامل:

بتونیر،دمپر،فیدررویبره،بلوک‌زنی، خشک‌زنی،بالابر،قله‌بر،نوارنقاله،ماسه‌ شور،ساب‌دستی،سرندهای مکانیکی، ماشین‌آلات سنگبری،میکرسنگ،شن و ماسه،کارخانه‌گچ،انواع‌ سنگ‌شکن، پرسهای‌ کاشی و موازییک و انواع تانکر.

*ماشین‌آلات ریسندگی و بافندگی‌ شامل:دستگاه‌بافندگی،ریسندگی،نساجی، پشم‌ریسی،حلاجی،کلاف،جوراب بافی و موکت‌بافی.

*ماشین‌آلات نجاری شامل:انواع اره سه‌ کاره و جهار کاره،اره نجاری،پرس نجاری، رنده نجاری،فرز نـجاری،:ماشین‌آلات‌ خراطی،ماشین‌آلات کندگی و بالاخره صدها نوع قطعه،ابزار و ماشین‌آلات صنعتی‌ دیگر.