آشنایی با صنعت آبـکاری و نـمونه‌هایی‌ از کاربرد آن:

قطعه‌ای که‌ در‌ کارخانه یا کارگاهی تولید می‌شود،از نظر سطوح خارجی و ظاهری آن‌ به دلایل متعدد آماده برای‌ عرضه‌ به‌ بازار نیست:

1-قطعات ساخته شده از بیشتر فلزات‌ نظیر فولاد،برنج،روی،آلومینیوم...در معرض‌ خوردگی قرار دارند.

2-جلوه ظاهری آن زیبانیست.

3-در مورد‌ قطعات‌ فنی ویژگی‌های‌ سطحی آن نـمی‌تواند نـطرات کاربردی آن را تـامین کند.

لازم است که سطوح قطعات‌ را‌ با‌ روکشی‌ که بتواند مسائل فوق الذکر را حل کند، پوشاند.روکش موردنظر را می‌توان از راه‌های مختلفی بـدست‌ آورد‌ که یکی از متداول‌ترین و مهم‌ترین آنها روکش‌های فلزی‌ از طریق صنعت آبکاری اسـت.در ایـن‌ مـورد می‌توان‌ مثال‌های‌ بیشمار زد:

1-آبکاری روی(گالوانیزه)بر روی‌ بسیاری از قطعات ریز مانند پیچ و مهره و منگنه و قطعات فنی‌ خودرو‌ و قطعات اتصالی‌ در صنایع مـختلف،فسفاته ‌ ‌کـاری بدنه بسیاری از قطعات کوچک و بزرگ‌ فولادی‌ یا‌ کرماته‌ کاری بسیاری از قطعات آلومینیومی قبل از نـقاشی و آنـدی کردن(آندایزینگ)قطعات‌ آلومینمی.

2-آبکاری نـیکل همراه با کرم،طلا، نقره،برنج،برنز،برروی قطعات‌ زینتی‌ خودرو‌ مانند‌ سپر،قالپاق،زه‌های مختلف آن، ابزار زینتی داخل اتاق،بسیاری از لوازم‌ خانگی مانند یـخچال،پلوپز،لوستر و...

3-آبکاری کرم‌ سخت‌ برروی بسیاری از قالب‌ها،محورها،غلتک‌ها،...در صنایع‌ مختلف،آبکاری قلع برروی بسیاری از قطعات کارخانجات تولیدکننده جـهت‌ جلوگیری از ایجاد مسمومیت‌های فلزی، آبکاری مـس‌ و نـقره و طلا در بسیاری از صنایع‌ برق و الکترونیک برای افزایش هدایت‌

 

الکتریکی آنها،آبکاری‌ قلع و سرب در اکثر صنایع الکترونیک به‌ ویژه‌ در‌ بردهای مدار چاپی به منظور افزایش خاصیت لحیم‌پذیری‌ آنها‌ و نیز جلوگیری از خوردگی در محلول‌های مس بری.

4-ساخت قالب بسیاری از قطعات با ابعاد دقیق‌ و حـساس از روش‌های معمول امکان‌پذیر نیست‌ و یا بسیار‌ مشکل‌ است،قالب‌سازی‌ از روش الکتروفرمینگ این مساله را حل‌ کرده‌ است.

«میزان اشتغال موجود در صنعت‌ آبکاری»:

در حال حاضر تعداد 0005 واحد از کارگاههای بزرگ و کوچک‌ در سطح ایران‌ در حال انجام رسالت‌ صنعتی در خدمت به‌ سایر‌ صنایع‌ تولیدی کـشور فـعال بوده و عمدتا زیر‌ پوشش وزارت صنایع،وزارت بازرگانی و وزارت تعاون می‌باشند.

نیروی مستقیم:حدود پنج هزار کارگاه‌ که در هرکارگاه‌ بطور‌ متوسط بین 7 تا 01‌ نفر اشتغال‌ دارند.

بنابراین می‌توان گفت که‌ در‌ این صنعت به‌ طور متوسط‌ حدود‌ چهل هزار نفر مشغول به‌ کار هستند.

نیروی غـیرمستقیم:در ایـن رشته شامل‌ صنایع و واحدهای خدماتی است‌ که‌ به این‌ صنعت سرویس می‌دهند.از جمله مواد‌ اولیه، ماشین‌آلات‌ و تجهیزات،خدمات‌ سرویس‌ و نگهداری‌ و غیره که می‌توان‌ بطور متعارف‌ 01 درصد عددها را در نظر گرفت.

بنابراین می‌توان عنوان نمود که بـیش از چـهار هزار‌ نفر‌ در بخش خدمات جنبی این‌ صنعت به‌ کار‌ اشتغال‌ دارند.